
Pelety z borovice: výroba, výhody pri využívaní
Výroba výhrevných pelet je jedným z najviac racionálnym spôsobom využitia odpadu vznikajúceho v drevospracujúcom priemysle. Technológia výroby hranolov z drevených hoblín je pomerne jednoduchá a pozostáva z ich lisovania, pričom sa nepridávajú žiadne prípravky na to, aby hranoly zachovávali svoj tvar. Svoj tvar si hranoly zachovávajú vďaka vlastnostiam dreva, ktoré obsahuje polymérne zlúčeniny.
Obsluha stroja na výrobu pelet ako aj samotný výrobný proces nevyžadujú veľa ľudských zdrojov. Pritom na výstupe vzniká vysoko efektívne ekologické palivo, ktoré nie je náročné na prepravu a skladovanie.
Drevené výhrevné pelety sú malé cylindrické hranoly s dĺžkou1-3 cm a priemerom 0,6-1 cm, vytvarované pod tlakom okolo 300 barov. Táto technológia výroby umožňuje vytvoriť maximálnu hustotu materiálu, čím sa zvyšujú výhrevné vlastnosti paliva. Ešte jedným tajomstvom výhrevných vlastností týchto drevených hranolov je – nízky obsah vlhkosti. Maximálna prípustná vlhkosť surovín, ktoré sa používajú na výrobu hranolov je 12%.
Peleta môže pozostávať z čistého dreva, ale môže obsahovať aj určité percento kôry. Pridanie kôry umožňuje vyrábať lacnejšiu produkciu, avšak zvyšuje množstvo popola, preto pri výrobe výhrevných hranolov na priemyselné účely maximálny povolený obsah kôry neprevyšuje 10% z celkového množstva spracovanej suroviny.
Výhrevné vlastnosti drevených pelet sú približne 5 kWh a sú porovnateľné s uhlím. Pritom tento druh paliva je viac ekologickejší a zaraďuje sa k obnoviteľným zdrojom energie. Drevené pelety produkujú menej popola (najmä tie, ktoré neobsahujú kôru). Z dôvodu nízkeho obsahu vody v hranole pri spaľovaní sa vytvára menej oxidu uhličitého.
Využívať tento druh paliva je čoraz viac pohodlnejšie aj vďaka tomu, že výrobné zariadenia sú čím ďalej tým viac technologickejšími a automatizovanými.